حباب بازار مسکن

حباب در بازار مسکن

عبارت حباب مسکن یا حباب بازار زمانی بکار برده می شود که قیمت یک دارایی بیشتر از ارزش واقعی آن است. لذا می توان گفت که حباب افزایش سریع قیمت یک دارایی می باشد که می تواند با سقوط شدیدی در آینده همراه باشد.

معمولا حباب بر اساس هیجانات بازار و خرید غیر ضروری بوجود می آید و هیچگونه منطقی برای آن وجود ندارد.

اقتصاد دانان دو دلیل اصلی را عامل ایجاد حباب در بازار می دانند. اولین دلیل عدم کنترل دولت بر بازار و چاپ پول و دومین دلیل رفتار احساسی و بدون منطق سرمایه گزاران می باشد.

به طور کلی پیش بینی های اشتباه از یک بازار بر اساس دوره های زمانی و رفتارهای توده ای و افزایش کنترل نشده نقدینگی از عوامل ایجاد حباب در بازار می باشد.

تحلیل گران اقتصادی از روش های مختلفی برای تشخیص حباب در بازار استفاده می کنند اما از آنجایی که بازار مسکن یک بازار ناهمگن است تخمین حباب در بازار مسکن دشوارتر از سایر بازار ها می باشد.

تشخیص حباب بازار مسکن

در ایران از دو روش برای تشخیص حباب مسکن استفاده می شود:

  • نسبت قیمت به درآمد سرانه
  • نسبت قیمت به اجاره

در نسبت قیمت مسکن به اجاره، بازه ای در حدود ۱۵ تا ۲۵ درصد است. در دوران آرامش بازار این نسبت در حدود ۱۵ می باشد در حالیکه در زمان افزایش قیمت بازار این نسبت به ۲۵ می رسد.

در حالت کلی در صورت استفاده از هر کدام از دو روش فوق چنانچه انحرافی نسبت به تناسبات بدست آمده بوجود آید نشان دهنده وجود حباب در بازار مسکن می باشد.

جهت مراجعه به سایت خرید و فروش و رهن و اجاره املاک ۳۶۰ درجه بر روی لینک کلیک کنید. 

جهت استفاده از خدمات مهندسی ۳۶۰ درجه (گروه مهندسی و معماری ELF) می توانید از طریق این لینک وارد شوید. گروه مهندسی و معماری ELF ارائه دهنده خدمات طراحی، نظارت و اجرای نما ساختمان، طراحی داخلی، کابینت آشپزخانه، پنتری، آتریوم، کلوزت روم، روف گاردن و محوطه سازی، پتینه دیوار، طراحی ویلا با ۱۷ سال سابقه می باشد.

ارتباط با ما

مهندس حسام پروانه: ۰۹۱۵۱۲۵۱۷۶۲

مهندس الناز عصارزاده: ۰۹۱۵۵۰۲۷۸۰۷

 

 

مشهد هاشمیه 75

یک نظر بده

شما اجازه ثبت نام ندارید