انواع سبک های معماری

انواع سبک های معماری

رنسانس (Renaissance)

سبک معماری رنسانس یا نوزایی که برگرفته از یک جنبش فرهنگی می باشد؛ از اوایل قرن ۱۴ تا اوایل قرن ۱۶ در اروپا گسترش یافت. خواستگاه رنسانس در شمال ایتالیا و شهرفلورانس می باشد که در طی ۳ قرن در سراسر اروپا گسترش یافت و در بریتانیا به پایان رسید. این سبک را می توان احیا کننده هنر یونان و رم دانست. عصر شکوفایی علم، ریاضیات و هندسه در اروپا. در این دوران یکی از بزرگترین اختراعات در ضمینه نقاشی و معماری یعنی اختراع پرسپکتیو رخ داد. سبک رنسانس بر تقارن ، نسبت ، هندسه و منظم بودن قطعات تأکید می کند، همانطور که در معماری باستان کلاسیک و به ویژه معماری روم باستان نشان داده شده است ، که نمونه های زیادی از آن باقی مانده است.

سبک معماری رنسانس

گوتیک

گوتیک یک سبک معماری می باشد که همواره در خدمت کلیساها بوده است و از این حیص می توان آن را یک سبک مذهبی دانست که در میان سال های ۱۱۳۷ و ۱۱۳۴ میلادی در جریان بازسازی کلیسای سن-دنی فرانسه بوجود آمد و تا اواسط قرن ۱۶ در اروپا ادامه داشت. یکی از مهمترین ویژگی های معماری گوتیک قوس نوک تیز است. در این نوع معماری تمامی ابعاد زندگی در جهت خدا تعریف می شدند و این اندیشه به صورت فلش هایی رو به بالا در این نوع معماری ظهور کرده است.

سبک معماری گوتیک

باروک

معماری باروک از ایتالیا آغاز و از اوایل قرن ۱۷ تا اواسط قرن ۱۸ در بیشتر کشورهای لاتین گسترش یافت. در معماری باروک بر خلاف معماری کلاسیک خبری از تناسبات نیست و دارای روحی از حرکت و جنبش است که برخلاف سکون معماری کلاسیک، یک سبک سیال به ارمغان آورده است. در این سبک از معماری هنرمندان با احساس خود حرکت می کنند و احساس بر عقل مقدم است. از ویژگی های معماری باروک به در هم آمیختن فضاها، طراحی در مقیاس بزرگ و شکوهمند، تعبیه فضای کلی در مرکز و منظم کردن سایر فضاها به سمت آن و بکارگیری هنرهای تزئینی در آن می توان اشاره کرد. کاخ ورسای یکی از نمونه های بارز این سبک است.

سبک معماری باروک

روکوکو

سبک روکوکو در اواخر سبک باروک و در قرن ۱۸ آغاز شد. روکوکو سبکی است که با رشد طبقه متوسط جامعه در فرانسه و در واکنش به شکوه و جلال افراطی کاخ های باروک بوجود آمد. نتایج سبک روکوکو ساختن خانه های کوچک و راحت با ریزه کاری و تزئینات فراوان در نمای داخلی بود. روکوکو هنری سرشار از زندگی و با طراوت بود. استفاده از خطوط منحنی و رنگ های صورتی، آبی و سبز روشن از ویژگی های این سبک است.

سبک معماری روکوکو

معماری ایرانی

گوهر معماری ایرانی با منطق ریاضیات و عرفان عجین شده است. درونگرایی از خصوصیات معماران ایرانی می باشد. گنبدها، سردرها، ایوان ها، حیاط ها، پادیاوها، گودال باغچه ها، هشتی ها و کلاه فرنگی ها از عناصر معماری ایرانی است. در معماری ایرانی برروی تناسب و زیبایی تاکید بسیاری شده است. در معماری ایرانی به نور توجه بسیار شده است و از ایجاد فضاهای تاریک دوری شده است. همچنین استایی و مقاومت سازه در برابر شرایط محیطی و تناسب آن با اقلیم منطقه و استفاده از مصالح منطقه از جمله ویژگی هایی است که باعث عمر طولانی سازه های ایرانی شده است. توجه به شکل بیضی و آگاهی از خصوصیات این شکل هندسی و کاربرد آن در ساخت گنبدها و طاق ها نشان دهنده دانش معماران ایرانی می باشد.

معماری ایرانی

معماری اسلامی

معماری اسلامی شامل تمامی سبک های معماری سرزمین های اسلامی و غیر اسلامی می باشد که با گسترش اسلام به قسمت هایی از اروپا و و قسمت های جنوب شرقی آسیا تحت تاثیر معماری ایرانی، بین النحرینی، رومی، هندی و چینی می باشد. استفاده از خوشنویسی اسلامی، طرح های هندسی خاص، مناره های استوانه ای، قوس های برجسته، مقرنس، اسلیمی و طاق های چند قوسی از ویژگی های معماری اسلامی است.

معماری اسلامی

معماری چینی

اگرچه معماری آثار معماری چینی بعلت استفاده از مصالح کم دوام غالبا از بین رفته است، اما می توان این سبک از معماری را هم تراز معماری ایرانی، مصری و بین النهرینی قرارداد. بکارگیری چوب در معماری چینی بیشتر از سایر سبک های معماری تاریخ است و احترام به طبیعت و اصول اخلاقی از خصوصیات معماری چین است.

معماری چینی

معماری مدرن

معماری مدرن را می توان جنبشی نامید که تمامی قواعد و سنت های سبک های معماری گذشته را شکسته و از نو و برای دنیای مدرن امروز بوجود آمده. دیگر قصر ها و کاخ ها در آن برجسته نیست، بلکه تمامی توان آن بر روی مراکز فرهنگی، موزه ها، نمادهای شهری، دانشگاه ها و خانه ها قرار گرفته است. آغاز معماری مدرن را می توان در اواخر قرن ۱۹ و در شهرهای شیکاگو، برلین و پاریس یافت. با پیشرفت علم و استفاده از مصالح نوین نظیر آهن و شیشه و ساخت ساختمان های بلند مرتبه، سبک جدیدی از معماری بوجود آمد.

معماری مدرن

معماری پست مدرن

پست مدرن یا پسا مدرن که به معنی مرحله بعد از مدرن می باشد، اما پایان دوره مدرن نمی باشد بلکه در ادامه آن است. پست مدرن در اواخر دهه ۱۹۶۰ میلادی بوجود آمد. پست مدرن صرفا یک تجربه زیبا شناختی نیست، بلکه روش شناخت جهان است. توجه به اقلیم منطقه و خصوصیات فرهنگی و آدات زندگی ساکنین و محیط پیرامون از جمله ویژگی های طراحی به سبک پست مدرن است.

معماری پست مدرن

برای خرید آپارتمان در مشهد به سایت ۳۶۰ درجه مراجعه نمائید. 

جهت استفاده از خدمات مهندسی ۳۶۰ درجه (گروه مهندسی و معماری ELF) می توانید از طریق این لینک وارد شوید. گروه مهندسی و معماری ELF ارائه دهنده خدمات طراحی، نظارت و اجرای نما ساختمان، طراحی داخلی، کابینت آشپزخانه، پنتری، آتریوم، کلوزت روم، روف گاردن و محوطه سازی، پتینه دیوار، طراحی ویلا با ۱۷ سال سابقه می باشد.

ارتباط با ما

مهندس حسام پروانه: ۰۹۱۵۱۲۵۱۷۶۲

مهندس الناز عصارزاده: ۰۹۱۵۵۰۲۷۸۰۷

مشهد هاشمیه 75

نظرات
 • آواتار
  حسام پروانه

  مفید بود

  ۱۳۹۹-۰۵-۰۲
  پاسخ
 • آواتار
  الناز

  مطالبتون خوب و مفید بود

  ۱۳۹۹-۰۵-۰۳
  پاسخ
 • آواتار
  مهاجر

  اطلاعات مفید و کاربردی هستن تشکر

  ۱۳۹۹-۰۶-۱۷
  پاسخ
یک نظر بده

شما اجازه ثبت نام ندارید