انتقال سند

انتقال سند

خرید خانه مسلما یکی از مهمترین تصمیمات زندگی هر فرد است که با توجه به اینکه یک اقدام جهت سرمایه گزاری محسوب می شود می تواند در آینده و شرایط زندگی هر فرد موثر باشد. انتقال سند مهمترین بخش از خرید خانه می باشد و بسیاری از افراد ممکن است برای اولین بار اقدام به خرید خانه می نمایند و آشنایی با نحوه انتقال سند نداشته باشند. لذا در این مقاله به مراحل انتقال سند می پردازیم.

انتقال سند

مراحل انتفال سند و هزینه های آن

۱- تنظیم مبایعه نامه

مبایعه نامه اصطلاح قانونی قول نامه می باشد. مبایعه نامه دارای ویژگی هایی می باشد که به آن جنبه قانونی می دهد و در صورت بروز مشکل قابل ارائه به مراجع قضایی می باشد. در مبایعه نامه اطلاعات هویتی هر یک از طرفین، آدرس و شماره تلفن قید می شود. همچنین مشخصات کامل مورد معامله شامل موقعیت جغرافیایی، کاربری، پلاک ثبتی در آن مشخص شده و علاوه بر آن قیمت واحد و کل و تاریخ و نحوه پرداخت می بایست در آن ذکر شود. اما مهمترین مشخصه یک مبایعه نامه ثبت آن در سامانه جامع املاک و مستغلات کشور www.iranamlaak.ir  و دریافت کد رهگیری می باشد که می بایست توسط دفتر مشاور املاک معتبر و رسمی ثبت شود. کد رهگیری مانع فروش یک خانه به چندین نفر می شود، اما باید به این نکته توجه کرد که کد پستی قید شده در سامانه، مربوط به همان واحد باشد.

۲- مراجعه به دفتر اسناد رسمی

در این مرحله فروشنده به همراه مدارک لازم جهت تنظیم سند به دفتر اسناد رسمی مراجعه می نماید. مدارک لازم در این مرحله شامل اصل و کپی از سند مالکیت، اصل و کپی از بنچاق (برگه ای در سایزA2 که در دفتر اسناد رسمی، بعد از نقل و انتقال ملک آن را تنظیم می شود و تمامی جزئیات، متعلقات و مشخصات ملک از جمله شماره‌های مربوط به آب، برق، تلفن و غیره را شامل می‌شود)، کپی شناسنامه و کارت ملی فروشنده، کپی شناسنامه و کارت ملی خریدار، اصل و کپی وکالت نامه، اصل و کپی پایان کار و یا عدم خلافی شهرداری و یا نامه بازدید کردن شهرداری و بخشداری، صورت جلسه تفکیکی آپارتمان، اصل و کپی حصر وراثت (برای سندهای ورثه ای) و اصل و کپی فرم مالیات بر ارث (برای سندهای ورثه ای) می باشد.

۳- مراجعه به شهرداری

در این مرحله فروشنده بهمراه نامه ای که از دفتر اسناد رسمی دریافت می کند جهت تایید شهرداری و در صورت بدهکار بودن جهت تسویه حساب مراجعه نماید. بدهی ها ممکن است شامل خلافی، عوارض نوسازی، پسماند  و … باشد.

انتقال سند

مراحل انتقال سند و هزینه های آن

۴- دریافت مفاصا حساب دارایی و تسویه آن

اکنون فروشنده می بایست جهت پرداخت بدهی مالیاتی به اداره دارایی منطقه مراجعه نموده و مدارک لازم را تحویل اداره دارایی نماید. سپس اداره دارایی مبلغ مالیات را به فروشنده اعلام می نماید که  پس از پرداخت برگه مفاصا حساب توسط دارایی صادر می شود. اداره دارایی مبلغ ۴ درصد از قیمت ملک را به عنوان مالیات از فروشنده دریافت می نماید که این مبلغ بر اساس قیمت گذاری اداره مالیاتی می باشد که کمتر از مبلغ معامله می باشد.  این مرحله حداقل ۳ روز به طول می انجامد که بستگی به شلوغی و خلوتی اداره دارایی و اینکه شما چه زمانی مراجعه کرده اید دارد.

۵- انتقال سند در دفتر اسناد رسمی

خریدار و فروشنده می بایست در تاریخی که در مبایعه نامه ذکر شده به دفتر اسناد رسمی جهت انتقال سند مراجعه نمایند. در صورتی که هر یک از طرفین در تاریخ مقرر در دفترخانه حاضر نشوند طرف دیگر موظف است که تماس گرفته و علت را جویا شود. در صورتی که نتواند با طرف غایب ارتباط برقرار کند می بایست تا آخر ساعت ادرای در آنجا حضور داشته باشد و در صورتی که طرف غایب حاضر نشود می تواند گواهی عدم حضور دریافت نموده و در مراجع قضایی طرح دعوی کند. در این شرایط می تواند هزینه پشیمانی را از طرف دیگر قرارداد اخذ نماید. 

در پایان امیدواریم که مطالب فوق مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته و در انجام معاملات راهگشا باشد.

 

مشهد هاشمیه 75

نظرات
 • آواتار
  حسام پروانه

  بسیار مفید بود

  ۱۳۹۹-۰۵-۰۲
  پاسخ
 • آواتار
  الناز

  ممنون از مطالبتون??

  ۱۳۹۹-۰۵-۰۳
  پاسخ
 • آواتار
  مهاجر

  متشکر از تیم جمع اوری محتوا

  ۱۳۹۹-۰۶-۱۷
  پاسخ
یک نظر بده

شما اجازه ثبت نام ندارید